Podatek od wynajmu: jak rozliczyć się w 2015 roku

aktualności

Jak co rok, osoby czerpiące zyski z wynajmu nieruchomości muszą do 20 stycznia zadeklarować, w jaki sposób będą odprowadzały podatek dochodowy. Co do zasady decyzji tej nie można zmienić przez cały rok podatkowy, a do wyboru jest ryczałt, zasady ogólne i podatek liniowy.

Podatki zależne od formy wynajmu

Czym innym jest w myśl polskich przepisów tzw. wynajem prywatny, kiedy do wyboru podatnik ma skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany, a czym innym wynajem jako forma przedsiębiorczości (wówczas można wybierać między skalą a podatkiem liniowym). W obu przypadkach domyślną formą opodatkowania jest skala podatkowa. Co ważne, osoby wynajmujące mieszkania prywatnie, muszą skupić się nie tylko na samych formach podatku, ale także tym, od której z kwot się go płaci. Według skali podatkowej oblicza się bowiem podatek dochodowy (w wysokości 18 lub 32%) od dochodu, a ryczałt to 8,5% od przychodu. Przychodem jest – w pewnym uproszczeniu – czynsz uzyskiwany od najemcy, natomiast dochodem – przychód pomniejszony o wydatki.

Pierwsze wrażenie może być błędne

Na pierwszy rzut oka opłacalną formą opodatkowania jest ryczałt. Wysokość podatku jest w tym przypadku teoretycznie niższa, jednak wiele zależy od tego, jakich odliczeń od przychodu dokona wynajmujący. Mogą wliczać się tutaj np. odsetki od kredytu, z którego finansowany był zakup nieruchomości, wydatki na remont, opłaty za użytkowanie wieczyste, podatki lokalne, koszty ponoszone na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a także sama obsługa umowy, a więc na przykład prowizja dla pośrednika. W pewnych przypadkach wysokość tych kosztów może być na tyle wysoka, że zastosowanie rozliczenia na ryczałcie będzie już nieopłacalne.

Z drugiej jednak strony, pojawia się tutaj pewna pułapka. Podatnicy, którzy wybiorą rozliczenie na zasadach ogólnych, muszą zsumować wszystkie swoje dochody i dopiero od łącznej kwoty obliczyć podatek. Po przekroczeniu progu 85528 złotych trzeba od nadwyżki odprowadzać podatek w wysokości 32%, co może poważnie utrudnić wybór formy opodatkowania, jeśli jednocześnie uzyskuje się inne dochody, które mogą wpłynąć na przekroczenie progu wysokości podstawy opodatkowania.

czytaj dalej >>>Znajdź mieszkanie
Wynajem

Kraków, KraszewskiegoKraków, CzerwieńskiegoKraków, Armii Kraków