Mieszkanie, apartament czy lokal użytkowy. W co i jak inwestować.

aktualności

Mieszkanie, apartament czy lokal użytkowy? W co i jak inwestować?

Inwestycje w nieruchomości są obecnie przedstawiane jako doskonały sposób na zarobek zarówno w krótkim, jak i długim horyzoncie inwestycyjnym. To jednak zbyt piękna wizja rzeczywistości, bo na nieruchomościach zarabia się tylko dzięki odpowiedniej strategii. Są takie lokale, które pozwalają na zysk już na szybkiej sprzedaży, a na zwrot niektórych inwestycji czeka się latami.

Mieszkania? Zwykle najlepiej poczekać.

Obecnie wiele mieszkań powstaje na przedmieściach, gdzie ceny nieruchomości nie są jeszcze szczególnie wysokie. Niekiedy brakuje także chętnych na ich zakup i wynajem, więc dla inwestorów tego rodzaju przedsięwzięcia są szczególnie kłopotliwe. W większości takich miejsc można liczyć co prawda na wzrost średniej ceny nieruchomości w ciągu kilku lat, natomiast problematyczne jest określenie skali przyszłych wzrostów w stosunku do kosztów, które trzeba realnie ponieść. Teoretycznie wynajem mieszkania pozwoli zmniejszyć obciążenie finansowe, co jest szczególnie istotne przy finansowaniu inwestycji z kredytu, ale co do skali wzrostu cen w przyszłości nigdy nie ma gwarancji.

Zdecydowanie w lokalizacjach podmiejskich mieszkania jedno czy dwupokojowe nie są inwestycją na szybki zysk. Tutaj w każdej wersji potrzeba czasu, zarówno żeby zarobić na sprzedaży, jak i na wynajmie, a zysk w żadnym przypadku nie jest gwarantowany.

Nieco inaczej wygląda sprawa z mieszkaniami w miastach. Na te nabywcy znajdują się szybciej, a jeśli chodzi o wynajem, to jest on bardziej opłacalny w przypadku mieszkań nowych lub po remoncie, ponieważ wiele mieszkań na wynajem jest w kiepskim stanie. Nawet niewielki remont może być dobra inwestycją, a szczególnie kusząca wydaje się wizja długoterminowych zysków z najmu, na co pozwalają stale rosnące koszt utrzymania i średnia cena nieruchomości.

Apartamenty – zyski zależne od lokalizacji

Apartamenty są dość elastycznymi inwestycjami. Wiele lokali nazywanych w ten sposób w gruncie rzeczy nie spełnia wszystkich wymogów powszechnie pojmowanej definicji apartamentu. Wprowadzenie udogodnień, inwestycje w sprzęt elektroniczny lub lepsze materiały wykończeniowe może znacząco podnieść cenę nieruchomości, natomiast obecnie bardzo ważnym czynnikiem jest także lokalizacja. W przypadku apartamentów oczywiście podstawą będzie dobra komunikacja z pozostałą częścią miasta i bliskość ważnych punktów usługowych. Inwestycje w apartamenty wymagają zwykle sporego wkładu własnego, natomiast wielkość spodziewanych zwrotów wbrew pozorom nie jest imponująca. Wynika to z prostej przyczyny – już na starcie nieruchomości o randze apartamentu mają wysoką cenę, a zapotrzebowanie na naprawdę luksusowe nieruchomości w miastach jest ograniczone.Znajdź mieszkanie
Wynajem

Kraków, Petrażyckiego