Dlaczego kupujemy mieszkania, czyli w co inwestują Polacy

W przypadku akcji jest teoretycznie podobnie, bo logicznej analizie poddaje się sprawozdania. Jeśli byłbyś księgowym, to wiedziałbyś, na ile sposobów można sprawić, że kiepskie wyniki będą wyglądały dobrze. To nie jest bezpieczna inwestycja, tym bardziej że giełda jest w dużej mierze rynkiem krótkich terminów: dziś sprzedaj, jutro kup. Na mieszkaniach się tak zarobić nie da, a im dłuży okres inwestycji, tym stabilniejsze ceny. Krótkotrwałe spadki najczęściej są wyrównywane, a zbyt wysokie wzrosty – korygowane.

Oczywiście teoretycznie istnieje zagrożenie bańką na rynku mieszkaniowym, ale w tym przypadku też różnie może to wpływać na opłacalność inwestycji – jeśli mieszkania nie trzeba już spłacać, to nie jest to wielki problem, bo prędzej czy później odrobi się straty w jego wartości.

Wartościowe, bo istnieje

Jednym z najważniejszych atutów nieruchomości jako lokaty finansowych jest ich fizyczna wartość. Pieniądz nie ma żadnej fizycznej wartości, natomiast nieruchomość, jakkolwiek oczywiście może się starzeć i tracić na wartości, zawsze jakąś ma. Nawet jako mieszkanie do remontu kapitalnego, wciąż jest coś warte i choć jeśli kupisz nowe mieszkanie, a sprzedasz zdewastowane, będzie to fatalna inwestycja, to każdy może przytoczyć przykłady doskonałych planów inwestycyjnych, które skończyły się jeszcze większą katastrofą dlatego, że zbankrutował jakiś bank, gdzieś wybuchła wojna czy bank centralny za dużo zabawiał się stopami procentowymi i wskaźniki makro były podawane z palca. Zdarza się – na szczęście nieruchomości są na takie zjawiska bardzo, bardzo odporne.Znajdź mieszkanie
Wynajem

Kraków, PiastowskaKraków, Petrażyckiego