Dlaczego kupujemy mieszkania, czyli w co inwestują Polacy

aktualności

Nieruchomości są od kilkunastu lat przedstawiane jako doskonały instrument inwestycyjny. Także Polacy chętnie kupują mieszkania, które planują później odsprzedać z zyskiem albo wynająć. Popularność nieruchomości jako swego rodzaju lokaty kapitału nie bierze się jednak znikąd.

Gwarancje i fundamenty

Są wprawdzie ekonomiści, którzy uważają, że tak zwane prawa rynku to absurd i ich obserwacje jest efektem pomylenia przyczyn ze skutkami. Nawet jeśli, to nadal obserwować można pewne związki między popytem a podażą, cenami i zainteresowaniem itd. Niezależnie od tego, co nimi steruje, takie związki najczęściej są spełnione. Te prawa to właśnie fundamenty współczesnej ekonomii, a rynek mieszkaniowy jest jednym z tych obszarów, w których znajduje się najwięcej środków finansowych, stąd też jest wrażliwy na zmiany w obrębie tych fundamentalnych związków – jeśli jest nas coraz więcej i szukamy coraz większych mieszkań w dużych ilościach, to ich ceny będą rosły i kropka. Dla kogoś, kto planuje inwestycje, taka prognoza jest gwarancją sukcesu. Dodajmy, że jedyną gwarancją, bo podobnych nie mają ludzie oszczędzający i inwestujący w inny sposób. Instrumenty finansowe, a więc prawne środki płatnicze i ich pochodne (od prostych, czyli bezpośrednio gotówki czy lokat bankowych, po beznadziejnie niezrozumiałe, jak prawa poboru, certyfikaty i diabeł jeden wie co powstało poprzedniej nocy w wypaczonych umysłach bankowców), są pozbawione gwarancji lub gwarantowane jedynie w pewnej części. To dlatego, że pieniądz jest bardziej niż nieruchomości podatny na manipulacje – również te w dobrej wierze. O ile bowiem pieniądz można dodrukować, to z wybudowaniem mieszkań (szczególnie przy polskiej, fundamentalnej wręcz biurokracji) już takie proste nie jest.

Perspektywa zysku. Bezpiecznego.

Przewidywania dotyczące cen nieruchomości wynikają z logicznej analizy. Jeśli jakiś region się rozwija, pojawiają się nowe sklepy, doskonałe drogi, powstają firmy, a ludzi przybywa, oczywistością jest, że w takiej lokalizacji będzie potrzeba więcej mieszkań. Tak naprawdę te przewidywania można prowadzić w kompletnym oderwaniu od fundamentów ekonomicznych z wyjątkiem elementarnego prawa popytu i podaży regulowanych ceną.

czytaj dalej>>>Znajdź mieszkanie
Wynajem

Kraków, PiastowskaKraków, Petrażyckiego