Czy zakup nieruchomości od komornika naprawdę się opłaca

aktualności

Chcesz kupić nieruchomość za 75 albo 66% jej wartości rynkowej? Pewnie, każdy by chciał! Stąd właśnie duże zainteresowanie licytacjami komorniczymi. Pytanie tylko brzmi, jak uzyskiwane ceny mają się do rzeczywistej wartości tych nieruchomości. Jest sporo powodów, które sprawiają, że to, co wydaje się z daleka świetnym interesem, jest tak naprawdę sporą nierozwagą.

Ile są warte mieszkania od komornika?

Prawda jest taka, że wartości mieszkań czy domów wystawionych na licytacje komornicze nikt nie sprawdza. Rzeczoznawcy opierają się na bardzo ogólnikowych danych, a więc tym, co uda się odnaleźć w dokumentach. Jednak nie da się zaprzeczyć, że podstawowym czynnikiem, który powinien być tu brany pod uwagę, jest rzeczywisty stan nieruchomości. Mały eksperyment myślowy: jeśli jest to nieruchomość, której nawet komornik nie jest w stanie „wyczyścić”, to czy możesz założyć, że jest to mieszkanie zadbane? W niektórych przypadkach na pewno tak, ale uogólnienie, że tak jest zawsze, może poważnie zaszkodzić Twojemu przedsięwzięciu. Liczenie na to, że w drugiej licytacji wciąż dostępne są mieszkania czy domy w idealnym stanie, jest sporą naiwnością. Cena wywoławcza stanowi w pierwszej licytacji 75%, a w drugiej tylko 66% ceny ustalonej przez rzeczoznawców, ale czy jest to mniej niż wynosi rzeczywista wartość mieszkania? Najczęściej realne zyski, które można obliczyć po uwzględnieniu kosztów koniecznych napraw, to raptem 3-4%, a to jeszcze nie koniec problemów.

Mieszkanie o połowę tańsze? To niemożliwe.

Boom na mieszkania od komorników bierze swój początek w sieci. Jeśli obejrzysz sobie ogłoszenia mieszkań, których ceny są zawyżone w stosunku do wartości o 20 czy 30%, to później nie ma się czemu dziwić, jeśli licytacja komornicza za 75% wartości przyciąga tłumy. Tyle, że gdybyś chciał kupić mieszkanie na wolnym rynku, bez licytacji, z powodzeniem mógłbyś wyjściowa cenę obniżyć w drodze najprostszych negocjacji ze sprzedającym. Tak naprawdę więc przybranie jako punktu odniesienia cen mieszkań w ogłoszeniach bez zastosowania jakiejkolwiek rozsądnej korekty musi doprowadzić do błędów w dalszej perspektywie.

czytaj dalej>>>Znajdź mieszkanie
Wynajem

Kraków, MichałowskiegoKraków, PetrażyckiegoKraków, Wizjonerów 4Kraków, Szuwarowa